A piacelvű felsőoktatás és a vállalkozásként irányítandó egyetemek ideáit hangoztatók gyakran hivatkoznak az amerikai for-profit egyetemekre, mint a hagyományos felsőoktatást felváltó, hatékony és produktív intézményekre. Most James Surowiecki, a New Yorker gazdasági újságírója megvizsgálta ezeknek a gazdasági teljesítményét, piacképességét és azt találta, hogy egyre nehezebb financiális helyzetbe kerültek. A Corinthia Colleges felsőoktatási hálózat például egyenesen csődbe ment. A hallgatók a finanszírozásukat diákhitelből törlesztik, így egy csőd különösen fájdalmasan érinti őket.
Mindennek fő oka szerinte az, hogy a for profit egyetemek nem teljesítik, amit ígértek, nevezetesen, az itt végzettek egyáltalán nem jutottak jobb munkaerőpiaci helyzetbe, mint a hagyományos felsőoktatásban diplomázottak, sőt keresetük alacsonyabb, és többen lesznek munkanélkilüek közülük. Eközben az ide járó diákok hajlamosabbak nagyobb diákhitelt felvenni, a drága tandíjakat nem is tudnák másképp kifizetni. A finanszírozás sem bizonyult életképesnek: “Dependence on student loans was not incidental to the for-profit boom—it was the business model. The schools may have been meeting a genuine market need, but, in most cases, their profits came not from building a better mousetrap but from gaming the taxpayer-funded financial-aid system.” A kormányzati szabályozás sem lett támogató, egyre szigorúbb garanciákat követelnek meg tőlük, de a republikánus támogatóik ezen változtatni szeretnének.
Surowiecki azt sem hagyja szó nélkül, hogy a gazdaságpolitikusok ígéreteivel ellentétben az amerikai gazdaság nem kínál elegendő számban jó állást a diplomásoknak, márpedig enélkül az általános diákhitel-válság súlyosan érinti a for-profit intémények rekrutációs erejét is.
Vélemény, hozzászólás?