Az MTA IX. osztálya (ide tartozik a jogtudomány, szociológia, hadtudomány, közgazdaság-tudomány) egyértelmű és világos állásfoglalással utasította el azt az ismert kormányzati tervet, amely önállósítana egy tudományterületet a felsőoktatásban (államtudomány), ennek képzését, de oklevél-kiadási jogát mindenképpen monopolizálná a Nemzeti Közszolgálati Egyetem számára. A szöveg olyannyira önmagáért beszél, hogy teljes terjedelmében közöljük:
- Az Osztály teljes szolidaritását nyilvánítja a tudományegyetemek állam- és jogtudományi karaival, továbbá a közgazdálkodást, közpolitikát, nemzetközi politikát és nemzetközi kapcsolatokat multidiszciplináris keretekben oktató egyetemekkel.
- Az Osztály sajnálatosnak tartja, hogy a törvénytervezetet nem egyeztették a Magyar Rektori Konferenciával és illetékes szakbizottságaival, továbbá – bár a tudományterületi besorolást is érinti – a Magyar Tudományos Akadémiával.
- Az Osztály nem tartja elégségesnek az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára által a törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványt, amely biztosítja ugyan, hogy az államtudományok és közigazgatási tudományok területén képzési joga ne kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek legyen, hanem – mint hagyományosan – az egyetemek állam- és jogtudományi karainak is, de nem ad lehetőséget arra, hogy ezek az egyetemek oklevél-kiadási joggal is rendelkezzenek.
- Az Osztály álláspontja szerint az államtudományi és az 1. pontban említett további szakokra vonatkozó képzési jogosultságot és az oklevél kiadását az érintett egyetemek számára egyenlő feltételek mellett kell biztosítani, ideértve
Vagyis, a kormánynak most már a jogtudományi elitet is ignorálnia kell ahhoz (magyarán a három legfőbb közjogi méltóságnak egykori, amúgy inkább konzervatív irányultságú professzoraik tekintélyére kell fütyülnie), hogy keresztülvigye akaratát. Az igazi kérdés, hogy ez a fellépés elegendően bátorságot adó precedens lesz-e a többi szakterület számára?
Vélemény, hozzászólás?