Vajon a bölcsészeti tudományok jelenlegi háttérbe szorításával ütemet vét Magyarország?
A kétezres évek közepén néhányan felbuzdultunk az USA és Németország legfelső szintű döntéshozói körében megfogalmazott progamokon a reálfelsőoktatás hanyatlásának megállítása érdekében. E sorok írója lelkes bölcsészként akadémiai bizottság alakulását szervezte meg az ügy érdekében, a Mindentudás Egyetemén még hangsúlyosabbá tette a természettudományokat, elemzéseket készített, és persze, ahol csak lehetett, elmondta, hogy milyen fontos az országnak a reálműveltség és a reálértelmiség gyarapodása.
Több bölcsességgel persze gondolhattuk volna, hogy milyesmikre fogják ezt használni, de ilyen erős bölcsészet-ellenes kampányra, konkrét felsőoktatási megnyomorításra, a tanárképzés görcsös és értelmetlen visszarendezésére ép ésszel nem lehetett számítani. A folyamat még egyáltalán nem ért véget, a következmények pedig csak hosszabb távon lesznek léthatóak.
Most azonban érdemes észrevenni, hogy az óvatosabb figyelmeztetések után éppen az USA-ban fogalmazódott meg egy komoly hatású tudományos lobbicsoport égisze alatt a szenátusig jutott elemzés a humán tudományok jelentőségéről.
Magyar nyelven a kitekinto.hu kivonatolja az anyagot, az Egyetemi Polgar pedig rövidesen elemzéssel tér vissza a témára!
4 hozzászólás a “Bölcsészeti újraéledés: az inga visszalendülőben, avagy ki teremti az értéket?”