Mindazok, akik az elmúlt napokban képesek voltak át- és túllátni a szakmegszüntetések árnyjátékán, legalább annyit elértek, hogy a döntéshozók és tárgyalópartnereik a visszavonulások mellett további lényegi kérdéseket kénytelenek nyitva lévőnek nevezni.
Fejlemények a minden elismerést megérdemlően gyorsan megszervezett, fajsúlyos ELTE EHÖK fórum fényében:
– Palkovics László államtitkár megkerülhetetlen impulzusokat kapott a konzisztórium jogkörében a további visszavonulásokhoz: a rektorválasztási beleszólást feladták már, az intézményi (s ezen belül a kutatási) stratégiában tervezett vétójogot kellene puhítani; a tagok jelölésében az intézményi szempontnak kellene érvényesülnie;
– Bódis József rektor, MRK elnök világossá tette az MRK konzisztórium-elfogadó álláspontjának logikáját: a mostani szabályozás szerinti kancellári vétójognál jobb, ha testülethez telepítenek ilyet;
– Gulyás Tibor HÖOK elnök a korábbi konzisztórium-párti nyilatkozatához képest a HÖOK már elutasítja a konzisztóriumok kormányzati tervét és hajlandóak az alapjogi szempontokat képviselni.
Magyarán, az egyetemi autonómia eszméje még maradékának romjain is élni tud, ami nem mostanra ugyan, de akadémiai távlatokban reményt ad. A felelősség rajtunk, egyetemi polgárokon van, hogy ki tudjuk-e kényszeríteni az egyetemi vezetések, hallgatói képviseletek elvszerű fellépését? Egy karakán egyetemi hallgatói önkormányzat példát mutattott, hogy van mozgástér ebben.
Egy hozzászólás a “Autonómia-védelmi eredmények és jóérzések”